O nas

Z czym kojarzy Ci się słowo "samarytanin"?

Jeśli z bohaterem ewangelicznej przypowieści, który okazał cierpiącemu nieznajomemu wrażliwość, miłosierdzie i pomoc, to właśnie poznałeś motto pracy naszego Ośrodka - Domu Opieki "Samarytanin" w Bielsku-Białej.

Nasz dom położony jest z dala od wielkomiejskiego ruchu. Wschodnia granicę działki wyznaczają tereny zielone wokół niewielkiego potoku górskiego, ostoja dla ptaków, wiewiórek, zajęcy a nawet saren. Wiosną cały wąwóz pokryty jest przepięknie kwitnącymi zawilcami. Od południa mamy własny sad owocowy, z jabłoniami, gruszami, śliwami, czereśniami oraz krzakami porzeczek, aronii czy borówek amerykańskich, wykonaliśmy też własny park z alejkami, ławkami, altanką oraz miejscem na ognisko. Przez cały rok mamy też piękny widok na stoki Dębowca, Szyndzielni i Klimczoka.

Ośrodek został powołany do życia w roku 1960, obecnie tworzą go trzy pawilony, A, B i C, w których mieszka łącznie 89 pensjonariuszy. Właścicielem obiektu i zarządcą jest Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczpospolitej Polskiej. "Samarytanin" posiada osobowość prawną na podstawie ustawy z dnia 30 czerwca 1995 roku o stosunku Państwa do Kościoła (Dz.U. 1995, nr 97, poz. 481.) nie jest li tylko przeznaczony dla wyznawców, ale dla ogółu społeczeństwa. Posiadamy rejestrację stałą na liście domów pomocy społecznej Wojewody Śląskiego pod nr PS/II/9014/124/08 i działamy w oparciu o ustawę o pomocy społecznej.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w dalszej części serwisu.